czen
123456

Slavnostní položení základního kamene k projektu Nová Karolina

Dne 6.6.2008 v Ostravě proběhne velkolepá akce ke slavnostnímu zahájení výstavby projektu Nová Karolina na kterou všichni Ostraváci netrpělivě čekají. Slavnostní zahájení se uskuteční ve velkém stylu za účasti investora společnosti Multi Development, primátora města pana Ing. Petra Kajnara a dalších politiků města i kraje, manažerů významných společností a institucí Ostravska, ale také za podpory široké veřejnosti, která má příležitost zúčastnit se bohatého programu v odpoledních hodinách zahajovaném vystoupením místní rodačky, zpěvačky Věry Špinarové.

Na programu je rovněž letecká akrobatická show letky Flying Red Bulls, následně vystoupí populární zpěvačka Helena Zeťová následována koncertem oblíbené kapely Kryštof. Akce bude ukončena kolem 22. hodiny slavnostním ohňostrojem. Na všechna zmiňovaná vystoupení má veřejnost přístup zdarma.


PROJEKT

Cílem projektu Nová Karolina je plynule rozšířit hranice dnešního historického centra města dále jižním směrem na území bývalé koksovny a to bez definování jasného předělu či hranice mezi novou a původní výstavbou. Snahou autorů je vytvořit zcela novou městskou strukturu, která měřítkem objemu městských bloků, proporcemi ulic a náměstí a samozřejmě způsobem jejich využití odpovídá historicky rostlé struktuře ostravského městského jádra. Památkově chráněné objekty, které se nalézají na stávajícím území Karoliny nebo v jejím těsném sousedství, mají své defininované místo v nově navržené urbanistické struktuře. Jasná čitelnost nově navržených urbanistických prvků – ulice, náměstí, dominanty, volného parkově upraveného prostoru – jejich vzájemný vztah, souhra, návaznost a komplexnost řešení – to je krátce o hlavním cíli návrhu.

Architektonické řešení jednotlivých budov je řešením toho nejvyššího standardu a připravuje ho tým mezinárodně proslulých architektonických atelierů – OMA Rotterdam pod vedením proslulého architekta Rema Koolhaase, holandského T+T Design, nebo britský atelier renomované architekty českého původu Evy Jiřičné, ve spolupráci s pražskou projektovou organizací Helika.

Nová Karolina je rozsáhlý různorodý projekt rozvoje města centra Ostravy na území 32 ha a předpokládá vytvoření 97.000 m2 maloobchodních prostor, 67.000 m2 kanceláří, 78.000 m2 ploch pro bydlení, 3 500 parkovacích míst, a další doplňující plochy pro kulturní, sportovní a společenské funkce. Celý projekt je rozvržen do 4 etap, s finálním dokončením v roce 2016. Dnešní slavnostní zahájení odstartuje výstavbu etapy první, o celkové výši investice 7 mld Kč a s dokončením již v polovině roku 2010.

V této etapě vyrostou objekty Obchodně zábavního centra s plochou cca 56.000 m2, administrativního komplexu s plochou cca 23.000 m2, bytový dům s 200 byty, podzemní parkoviště pod nově vzniklým centrálním náměstím, budou rekonstruovány dva historické objekty Elektrocentrály a Ústředny elektrocentrály. Bude rovněž vybudováno kvalitní dopravní napojení sloužící nejen automobilové a hromadné městské dopravě, ale také pěším obyvatelům a návštěvníkům, včetně moderní elegantní lávky pro pěší spojující Novou Karolinu s vlakovým a autobusovým nádražím.

 

Profil společnosti Multi Development

Multi Development Czech Republic zahrnuje skupinu Multi Corporation zabývající se rozličnými obory činností souvisejících s developmentem (Multi Development), investicemi (Multi Investment), správou realitních projektů (Multi Asset Management) a správou obchodních center (Multi Mall Management) v celé Evropě. Společně se svým finančním partnerem Morgan Stanley Real Estate Fund posílila společnost Multi svou pozici investujícího developera. Strategie společnosti Multi zůstává zaměřena na rozvoj projektů v evropských zemích, kde se očekává významný nárůst.

Multi působí ve více jak 20 evropských zemích. Hlavní sídlo společnosti je v Holandsku s pobočkami v Belgii, Bulharsku, Francii, Něměcku, Řecku, Itálii, Lucembursku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovensku, Španělsku, Turecku, Ukrajině a Velké Británii.

Multi Development Czech Republic vstoupila na český trh v roce 2003 a hlavní kancelář založila v Praze. Multi Development Czech Republic má významnou pozici na trhu a získala mnoho významných ocenění za nákupní centra v Olomouci, Plzni a Praze Chodov. V Ostravě se Multi chystá k realizaci Nové Karoliny, jednoho z největších městských projektů v České republice (240.000 m2 maloobchodních, kancelářských a rezidenčních prostor na ploše 32 ha). Nyní jsou pod logem Multi Development ve výstavbě nákupní centra Forum Liberec a Ústí nad Labem.