czen
123456

Rekonstrukce části stávajícího centra Ostravy

Multi Development chce do projektu rozšíření centra Karoliny zahrnout rekonstrukci části stávajícího centra Ostravy.

S částečnou rekonstrukcí stávajícího centra Ostravy počítá ve svém projektu rozšíření centra Ostravy na území bývalé koksovny Karolina od společnost Multi Development. Jedna z největších evropských developerských firem, která se účastní soutěže o využití bývalého území zbourané koksovny v centru moravskoslezské metropole, tak například chce změnit současnou podobu Smetanova náměstí a ulice 28. října.

"Náš projekt počítá s tím, že Karolína plynule navazuje na historické jádro města, neklade si za cíl mu konkurovat. V projektu je počítáno s navázáním ulice 28. října na pěší promenádu v Karolině. Ulice 28. října od Masarykova náměstí, přes Smetanovo náměstí až k samotnému objektu Dvojhalí by měla tvořit kompaktní příjemnou komunikaci plnou života. Smetanovo náměstí se tak stane významnou spojnicí staré a nové Ostravy," uvedl jeden z autorů projektu, architekt Vladimír Kružík z architektonické společnosti Helika.

Na Smetanově náměstí by tak mohla být kompletně upravena dlažba, objevit by se měla nová zeleň či nové lavičky pro oddech. Navíc cestu obyvatel a návštěvníků města by od Smetanova náměstí až k objektu nově zrekonstruovaného Dvojhalí by měly provázet umělecká díla. "Mělo by se jednat v první řadě o díla významných ostravských výtvarných umělců," upřesnil Vladimír Kružík.

Projekt Multi Developmentu počítá dále s vytvořením rozsáhlého zeleného pásu v blízkosti řeky Ostravice s funkcemi bydlení v přírodě a s výletní restaurací. Na západ směrem k Ústřednímu autobusovému nádraží a železniční stanici Ostrava-Střed by návštěvníky Karoliny měl přivádět atypický moderní pěší most.

Celý projekt svými proporcemi výrazně vychází z podoby současné Ostravy. "Jedná se o velice osobité architektonické řešení na vysoké úrovni, které však respektuje současné centrum Ostravy, se kterým se snaží udržovat harmonii. Náš tým dlouhé týdny studoval život v Ostravě, doslova nasával atmosféru města. Snad i proto projekt Multi Developmentu nemá množství neosobních mrakodrapů, které by se snažily trumfnout současné výškové dominanty města. Proporce nových náměstí, ulic a promenád na Karolině vycházejí z proporcí ulic současného centra, nové veřejné plochy se svou velikosti nepokouší konkurovat současným ostravským náměstím" vysvětlil Kružík.

Společnost Multi Corporation (dříve AM) je tvořena skupinou firem, které se v Evropě zabývají různými obory podnikání v oblasti výstavby nemovitostí (Multi Development), investic (Multi Investment), správy majetku (Multi Asset Management) a správy nákupních center (Multi Mall Management). Nedávno se společnost stala součástí Morgan Stanley Real Estate Fund, jednoho z fondů obrovské světové finanční organizace Morgan Stanley.

Aktivity Morgan Stanley se soustřeďují do tří hlavních globálních oblastí podnikání: investování, bankovnictví a úvěrování. Morgan Stanley v současnosti spravuje pro své klienty reality v hodnotě 43,1 miliardy dolarů a je vedoucí světovou finanční organizací v oblasti financování nemovitostí. Jen v roce 2005 s pomocí vlastního kapitálu poskytla komerční hypotéky v hodnotě 26 miliard dolarů.

Společnost Multi Development s hlavním sídlem v Holandsku je jednou z největších evropských developerských společností, působí přes místní kanceláře v osmnácti zemích Evropy. V České republice stojí Multi Development za úspěšným multifunkčním komplexem Centra Chodov v Praze, který získal prestižní cenu "Best Overall Development", nebo za Olympia centry v Plzni a Olomouci, v současné době se zabývá přípravou velkých multifunkčních projektů v centru Ústí nad Labem či v Liberci.

Multi Development má pověst kreativního developera kladoucího velký důraz na urbanismus, architekturu a tvorbu veřejných prostor, jeho projekty jsou již tradičně příznivě přijímány odbornou i laickou veřejností. To se promítá také do řady mezinárodních ocenění projektů Multi Development, jako je například ICSC Full Design, MIPIM Award, Quatrium Award, Best of Reality, ICSC Award a další. Společnost Multi Development pracuje na svých projektech nejen s vlastním studiem T&T design a s místními projektanty, ale rovněž velmi často na svých projektech spolupracuje i s významnými světovými architekty jakými jsou Rem Koolhass, Santiago Calatrava nebo Joan Busquets.