czen
123456

Nová Karolina městem pro pěší

Promyšlený systém podzemního parkování tvoří součást konceptu soutěžního projektu společnosti Multi Development na využití ostravské lokality Karolina. Zatímco převážná část území Karoliny by se měla stát městem pro pěší bez přístupu automobilové dopravy, v podzemí vznikne 2 400 parkovacích míst v podzemních parkovištích pro veřejnost i obyvatele nové části města. 


"Podmínky soutěže stanoví, že v poměru ke garážovým stáním má v ulicích být maximálně 15 procent parkovacích míst. Náš projekt maximální stanovenou kvótu parkovacích míst v ulicích ani nenaplňuje, vytváříme živé město, kde se chodci s automobily konfliktně nekříží. Na povrchu je proto jen několik desítek parkovacích míst," uvedl jeden z autorů projektu, architekt Vladimír Kružík z architektonické kanceláře Helika.


Projekt Multi Development elegantně vyloučil projíždění aut napříč územím. Do hlavního území Karoliny tak v projektu Multi Development zabíhá jen několik slepých komunikací, určených především pro zásobovací dopravu, obyvatele obytných domů apod. Automobilisty do Karoliny přivádí zejména okružní městská komunikace, která mimoúrovňově podjíždí prostor před centrálním náměstí u Dvojhalí.

Z hlavního tahu mohou automobilisté vjíždět na několika místech do podzemních garáží. Pod centrálním náměstím před historickou budovou Dvojhalí bude rovněž velkokapacitní parkovací plocha. Jednotlivá parkoviště budou vzájemně propojena. Kromě tramvaje, která bude mít nové tři zastávky, bude územím projíždět také nutná obslužná doprava, například sanitky, taxi apod.

"Na povrchu je Karolina v našem pojetí městem pro pěší, pod zemí převážně pro auta a parkování. Tento koncept vychází ze zkušeností z řady vnitroměstských projektů, které jsme realizovali v jiných evropských metropolích. Jsem přesvědčen, že naše dopravní řešení dokončeného vnitřního okruhu s napojením na další ostravské komunikace nejen splňuje soutěžní podmínky, ale je i optimálním řešením tohoto rozšíření stávajícího centra Ostravy," říká ředitel Multi Development Czech Republic Luboš Kočí.

Multi Corporation (dříve AM) je tvořena skupinou firem, které se v Evropě zabývají různými obory podnikání v oblasti výstavby nemovitostí (Multi Development), investic (Multi Investment), správy majetku (Multi Asset Management) a správy nákupních center (Multi Mall Management). Nedávno se společnost stala součástí Morgan Stanley Real Estate Fund, jednoho z fondů obrovské světové finanční organizace Morgan Stanley.

Aktivity Morgan Stanley se soustřeďují do tří hlavních globálních oblastí podnikání: investování, bankovnictví a financování nemovitostí. Morgan Stanley spravuje portfolio nemovitostí o hodnotě 77,5 miliardy dolarů, dalších 43,1 miliardy dolarů pod správou pro své klienty. Morgan Stanley je vedoucí světovou společností zaměřenou na financování nemovitostí. Jen v roce 2005 s pomocí vlastního kapitálu poskytla komerční hypotéky v hodnotě 26 miliard dolarů.

Společnost Multi Development patří mezi tři největší evropské developerské společnosti se sídlem v Holandsku, pracuje přes místní kanceláře v osmnácti zemích Evropy. V České republice stojí Multi Development za úspěšným multifunkčním komplexem Centra Chodov v Praze, který získal prestižní cenu "Best Overall Development", nebo za Olympia centry v Plzni a Olomouci, v současné době pracuje na přípravě velkých multifunkčních projektů v centru Ústí nad Labem či Liberce.

Stavby z dílny Multi Development jsou již tradičně příznivě přijímány laickou i odbornou veřejností. To se promítá také do řady mezinárodních ocenění projektů Multi Development, jako je například ICSC Full Design, MIPIM Award, Quatrium Award, Best of Reality, ICSC Award a další. Společnost Multi Development pracuje na svých projektech nejen s vlastním studiem T&T design a s místními projektanty, ale rovněž velmi často na svých projektech spolupracuje i s významnými světovými architekty jakými jsou Rem Koolhass, Santiago Calatrava nebo Joan Busquets.