czen
123456

Budoucí plány I.etapy Nové Karoliny

Společnost Multi Development předkládá budoucí plány I. etapy Nové Karoliny

Výstavba projektu Nová Karolina v hodnotě 400 milionů Euro změní tvář Ostravy. Dnes byly zveřejněny vizualizace plánů první etapy rozvoje lokality Nová Karolina, významného projektu smíšené zástavby v Ostravě. Po dokončení všech etap se lokalita stane nejrozsáhlejším projektem regenerace vnitřního města v České republice.

Developerská společnost Multi Development Czech Republic a tým mezinárodně uznávaných architektů prezentovali své plány na tiskové konferenci v Ostravě. Předtím byli členové rady a zastupitelstva města Ostravy seznámeni s plány, které celkem zahrnují 215.000 m2 maloobchodních, administrativních a obytných staveb na rozloze 30 ha.

Tiskové konference se zúčastnil Dr. L. Ženatý, náměstek primátora Ostravy, pánové R.Dasbach, L.Kočí, a P.Černák ze společnosti Multi, profesor Floris Alkemade a Marc Paulin z Office for Metropolitan Architecture (OMA), Joris Deur z kanceláře ZZDP Architects, V. Kružík ze společnosti Helika a M. Chvalek ze společnosti OSA Architects.

V červenci loňského roku zvítězila developerská společnost Multi Development Czech Republic ve výběrovém řízení vypsaném městem Ostrava na nový rozvoj lokality Karolina. Prodej pozemků byl s městem sjednán a smlouva podepsána dne 5. října 2006. Od té doby probíhala intenzivní projekční a investiční práce na přípravách I. fáze stavby projektu.


Projekt a jeho různé funkce

Architekti podílející se na projektu prezentovali a objasnili vizualizace jeho význačných částí - obchodních a zábavních, obytných i administrativních:

  • Administrativní zóna o 3 až 4 kancelářských budovách (přibližně 25.000 m2), zasazená do sadové úpravy s intimními a parkovými zónami. Architekty jsou nizozemská kancelář ZZDP ve spolupráci s Helikou a.s. a v Ostravě sídlící OSA a.s.
  • Moderní obchodní a volnočasové centrum (přibližně na ploše 50.000 m2), navržené Office for Metropolitan Architecture (OMA), přední mezinárodní architektonickou a urbanistickou kanceláří , působící v oblasti soudobé architektury, urbanismu a kulturních analýz. Za svou práci získali OMA a Rem Koolhaas několik mezinárodních cen, včetně Pritzker Architecture Prize v roce 2000, Praemium Imperiale (Japonsko) v roce 2003, RIBA Gold Medal (UK) v roce 2004 a Mies van der Rohe - European Union Prize for Contemporary Architecture (2005). Obchodní a zábavní centrum bude napojeno na vlakové nádraží Ostrava Střed i na Ústřední autobusové nádraží moderní pěší lávkou, na jejímž projektu v současné době pracuje anglická kancelář architektky Evy Jiřičné.
  • Obytná budova s přibližně 200 byty, kterou projektovala pražská projekční kancelář Helika a.s., jež zároveň plní úlohu generálního projektanta celé lokality Nová Karolina.
  • Rekonstrukce dvou historických budov bývalé elektrocentrály a ústředny, která je přemění ve flexibilní víceúčelové budovy pro kulturní, sportovní, společenské a vzdělávací využití. Před budovami je pod náměstím umístěn podzemní parking.

Stěžejní charakteristiky projektu zahrnují spojení s jižní částí středu města a územím Nové Karoliny, zkvalitnění infrastruktury, vytvoření městské parkové zóny, pěších bulvárů a veřejného náměstí. Sadová úprava a nová svébytná veřejná zóna budou dosahovat nejvyšších kvalit a jsou vyprojektovány s citem pro umístění stromů, sezení i osvětlení. Tím bude podtržena kvalita projektu, přičemž realizace parkingu v této etapě zaručuje, že bude plně provozuschopný již při dokončení I. etapy.

 

Územní plánování

V současné době probíhá posuzování projektu ve stupni územního rozhodnutí a jeho schválení se očekává v červenci 2007. Poté bude projekt předložen ke stavebnímu povolení a předpokládané zahájení stavebních prací se předpokládá na jaře 2008. I. etapa má být dokončena do poloviny roku 2010; následovat má další etapa, s částečným, asi ročním překrytím, která by tudíž měla být zahájena v roce 2009.

Dokončení celého projektu se plánuje na rok 2016. Celková rozloha tohoto projektu představuje přibližně 85.000 m2 maloobchodních ploch, 60.000 m2 kanceláří, 70.000 m2 rezidenční zástavby a 3.500 parkovacích míst..

 

O společnosti Multi

Multi Development Czech Republic je dceřiným podnikem skupiny Multi Corporation, lídra evropského trhu v oblasti výstavby, investic a provozování kvalitních nákupních center, administrativních a smíšených projektů, a tuto činnost uskutečňuje prostřednictvím svých dceřiných podniků Multi Development, Multi Investment Management, Multi Asset Management a Multi Mall Management.

Za podpory realitního fondu Morgan Stanley Real Estate Fund spojuje Multi finanční sílu a investiční kapacitu se svými zkušenostmi a dlouhodobě osvědčenou pověstí kvalitního developera. Multi je silně zaangažována na budoucím rozvoji a její strategií zůstává nadále realizace výstavby a investic v evropských zemích, ve kterých k tomu existuje významný potenciál.

Projekty Multi, přinášející řešení vnitřních částí měst, nákupních středisek a business parků, příznivě působí na obrazotvornost a fantazii po celé Evropě. Heslo společnosti "Design & Development" klade na nejvyšší místo kvalitu projekční práce. T + T Design, vlastní projekční kancelář Multi, provádí veškeré urbanistické, projekční a architektonické koncepční práce pro potřeby výstavby celé skupiny.

Realizace Multi si vydobyly a nadále získávají mezinárodní uznání za svou inovativní povahu, architektonickou jiskru a urbanistickou provázanost. Projekty se často stávají hybnou silou pro regeneraci celého města nebo regionu. Společnost reflektuje místní kulturu a životní styl, takže její projekty obdařené citem pro místo si lidé snadno osvojují.

Multi působí ve 20 evropských zemích. Ústředí společnosti sídlí v Nizozemsku a kanceláře má v Belgii, Bulharsku, České republice, Francii, Německu, Řecku, Itálii, Lucembursku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Španělsku, Slovensku, Turecku, Ukrajině a Velké Británii.

Mezi projekty Multi v České republice z poslední doby patří Olympia Olomouc, Olympia Plzeň a Centrum Chodov v Praze. V přípravě jsou projekty v centru Liberce či Ústí nad Labem a v dalších městech. Nedávno si společnost Multi rovněž zřídila kancelář v Ostravě.